Każda strona internetowa, aby była dostępna dla użytkowników z całego świata, musi być umieszczona na jednym z serwerów internetowych. Serwer stron www to nic innego jak komputer - tyle że specjalnie przygotowany do zadań które ma spełniać. Zestawy takich komputerów w niskich, płaskich obudowach, umieszczone są w szafach serwerowych zwanych rack, stojących rzędami w dużym pomieszczeniu serwerowni, lub, w bardziej profesjonalnym wydaniu - Data Center.

Profesjonalny hosting to przede wszystkim markowe serwery, oferujące najlepszą wydajność i niezawodność, zasilane z kilku niezależnych źródeł (przynajmniej 1 linia energetyczna, rezerwowe zasilanie akumulatorowe - UPS i generatory spalinowe na wypadek awarii głównego zasilania), umieszczone w klimatyzowanych pomieszczeniach wyposażonych w systemy kontroli dostępu, instalacje przeciwpożarowe itp.

Niezwykle istotny jest także pracujący tam personel - czyli informatycy administrujący infrastrukturą sieciową i serwerami.

Znaczenie lokalizacji serwera

Komunikacja pomiędzy poszczególnymi węzłami sieci internetowej odbywa się przy wykorzystaniu łączy światłowodowych, wprowadzających bardzo niewielkie opóźnienia transmitowanego sygnału. Jeśli jednak serwer zlokalizowany jest zbyt daleko, opóźnienia te, zwane lagami, mogą stać się uciążliwe - szczególnie przy korzystaniu z usług opartych o stałą komunikację z serwerem (choćby edytowanie zawartości stron przy pomocy systemów CMS). Widać to także po czasie wyświetlania, szczególnie bardziej rozbudowanych stron internetowych. Czas dostępu, czyli ping, do serwerów w tanich hostingach zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych może wynosić powyżej 200 milisekund, do serwerów zlokalizowanych w Polsce - nie powinien przekraczać kilkudziesięciu ms.

Przeczytaj także: Serwery, hosting stron internetowych w Trójmieście; Gdyni, Sopocie i Gdańsku